reede, 7. november 2014

Leivake, leivake kerki.

Seedekulgla vahva tiimiliige Merili võttis kätte ning tegi oma esimesed katsetused rukkileiva küpsetamisega. Meeleldi jagab ta ka oma retsepti ja küpsetamise kogemust Teiega. Olge lahked siin see on...


Põhiretsept 2  vormileiva tegemiseks:

o   1 l vett
o   peotäis juuretist  u 100g
o   rukkijahu u 1.2 kg
o   suhkur kuni 2 dl
o   jäme sool ( kõige parem variant meresool ) 4tl

Juuretise poeg säilib külmkapis 2-3 nädalat ja sügavkülmas kuni 6 kuud. Mida kauem juuretis seisab, seda hapumaks ajapikku läheb.
  Lisades  rohkem suhkrut saate hapusust tagasi tõmmata.


Ainete olulisus retseptis.


Leivateo juures on üks suuremaid ja olulisemaid märksõnu SOOJUS! Leib vajab kerkimiseks soojust ja juuretise peab lahustama soojas vees. Kerkimise aeg peaks olema vähemalt üks tund.

Sool on kerkimis protsessi alus. Alati tuleks lisada soola, sest see annab leivale maitse! 

Suhkur aitab ära hoida väga hapu leiva.
Kõige tervislikum jahu valik on täistera rukkijahu, sest see on parem seedimisele  ja kiudainete päeva norm saab täis.


Mõned lisandid leivas, mida võib kasutada:

o   linnasejahu - annab tumeda värvuse, parandab maitset, annab leivale pikema säilivuse( paas sp liitri kohta)
o   köömned - aitavad seedimisele kaasa
o   õunatükid
o   kuivatatud puuviljad
o   rosinad
o   lihatükid
o   sibulad
o   erinevad seemned - kõrvitsa, seesami, päevalile, lina( väga head seedimisele)
o   tammetõrujahu (pestud, kuivatatud, kooritud ja hiljem jahvatatud) – annab leivale pähkli maitse ja pruuni värvuse
o   umbrohi- naat
o   juust
o   küüslauk


Küpsetamine:
Vormileib küpseb umbes tund aega, kindlasti mängib siin rolli ka teie ahi.
1.       20 minutit 220 °C
2.       20 minutit 200 °C
3.       20 minutit 180 °C
Kui leib läheb pealt liiga pruuniks, siis asetage  foolium peale.
Vormi peaks täitma, kas poole peale või kuni kolmveerand – vorm peaks kerkima täis, aga mitte kuhjaga üle ääre.
Kui leib läheb pealt lõhki, siis on olnud ahjus liiga madal temperatuur või  on jäänud kerkimise aeg lühikeseks.


Vanasti oli väga oluline, et igal leival oleks oma peremärk peal. Teiselt poolt on kasulik leiva küpsemisele, sest niinimetatud peremärk  laseb  veeauru läbi.  Ristimärk tehti leivale selleks, et kaitsta leiba halva silma eest.


                          

Nii ja nüüd lõpuks leivateo juurde...
On olemas kaks lahendust. 

Esiteks, kas teha juuretis ka ise või saada  inimeselt, kes teeb pidevalt leiba ja kellel on juretist. Hea on panna juuretis eelmisel päeval käärima.


Juuretise tegemiseks  võta 3 viilu poe leiba, kus on kindlasti sees juuretis ( pärmi ei tohiks olla) ja 2 klaasi keefiri. 
Sega kausis/ämbris kokku ja lase seista soojas 2 päeva. Esimesel päeval tekivad peale mulikesed ja peale seda toimub käärimine.


                   
                                   Vasakul juuretise algmaterjal, paremal päeva seisnud juuretis.

Teine variant on teha juuretise pojast, mis on jäänud alles eelmisest leivateost.  Juuretise pojaks nimetatakse seda osa, mis jääb alles ja on järgmise leiva põhjaks.
Võta ämber/kauss või mõni muu tore veidikene suurem anum, et sa saaksid ka hiljem seal segada.  Kalla sinna sisse 1 liiter sooja vett ja  peotäis juuretist. Sega veidikene kuni juuretis on lahustunud ühtlaseks. Lisa juurde umbes pool jahu kogusest. Tainas peaks jääma hapukoore paksune. Kui ei ole kindel, kas taina konsistents on sobiv jäta pigem vedelam tainas. Pane nõule kaas peale(mitte täiesti kinni surutud, õhk peab saama juurde) ja jäta vähemalt 10-ks tunniks hapnema. Selle aja jooksul tekib taignale vahu kiht.

Vähemalt 10 tundi hiljem või lausa järgmisel päeval. Määri ära vormid, kas õli või võiga ja võta oma nõu, kus sees oli juuretis. Lisa sinna juurde suhkur, sool ja ülejäänud jahu kogus vähehaaval.Alguses võib lisada rohkem ja lõpu poole vähem. 


 Tainas on peaaegu valmis.
Tainas peaks olema sellise paksusega, et hakkab käte küljest raskelt lahti tulema ja eemaldub seintelt lihtsamalt. Kontrollida saad nii, et üritad teha pätsikese ja kui jääb ilusti seisma ega vaju ära, on kõik korras, aga kui hakkab kohe vajuma, siis lisa juurde veidikene jahu. 
Kui teed lisanditega rukkileiba, siis võta kindlasti ENNEM järgmiseks korraks juuretise poeg ära aga kui täiesti tavalist, siis ei ole vahet, kas kraabid hiljem nõu äärtelt kokku või võtad ennem. Juuretise võid säilitada karbis (seljuhul tee kaane sisse augud, et juuretis saaks õhku) või kilekotis (sõlm  peaks olema õrnalt tehtud). Juuretisepalli võid  veeretada jahus, et sellele jääb peale paksem jahu kiht (kaitseb hallituse eest).  Juuretis läheb külmikus olles nii-öelda uinuvasse seisundisse ja sooja käes ärkab ülesse.

Seejärel lisa tainasse omal vabal valikul lisandeid ja täida vormid.  Jäta leivad vormiga sooja kerkima. Võid pista ka ahju koos käterätikuga, kus on madal temperatuur, et käterätid põlema ei läheks ( no nii umbes 30-50 kraadi).  Teine võimalus on panna radiaatori äärde ja peale laotada käterätte või isegi mõni bleed, mida rohkem soojust seda kiiremini kerkib.  

Kui on kerkinud, siis pane aga leivad ahju ja jää ootama. Tuba täitub õige peatselt ülimalt hea lõhnaga. Väljavõttes tee pannilabidaga ääred ilusti lahti ja keera vorm teistpidi. Aseta, kas  kandikule, ahjuplaadile või lõikelauale. Leival toimub järelvalmimine umbes 1 kuni 2 tundi. Soovitatav on ahjust tulles leib pealt märjaks teha, kas vee, õli või võiga ja siis rätiku alla. 
Vesi niisutab,õli ja või annavad leivale läikivuse ja teevad kooriku pealt veidikene pehmemaks.
Kohe ei tohiks leiba sööma hakata, sest organismil on raske seedida sooja leiba, võib tekkida kõhukinnisus. Natukene veel kannatust ja saategi proovida kui maitsev on omatehtud leib!


Ärge nukrutsege kui esimesel korral välja ei tule. Võtate õppust, küsite nõu ja teisel korral on juba kindlasti parem. Kui leib jääb nätske, on tainale vähe rukkijahu lisatud. Leivategu on küllaltki suur kunst ja vajab katsetamist. Kasvõi juba seepärast, et teada saada millega teile endile kõige rohkem maitseb. Leiba tuleb teha südamega, sest iga tegija leib maitseb seda paremini, mida suurema armastusega seda tehtud on. Kui midagi jäi arusaamatuks, siis küsige julgelt.

See oli ka minu enda täiesti esimene leivategu ja kohe kindlasti teen ma ka edaspidi, sest poest NII HEAD leiba pole võimalik leida kui isetehtud.
Tegin 4 leiba, millest seemne- ja puuviljaleib olid tehtud juuretise pojast ja 2 leiba singi ja suitsujuustuga, mille juuretis oli ise tehtud. Võin öelda, et maitse oli lihtsalt suurepärane. Lemmikud olid muidugi seemne ja singi-juustu leib. NB! Singi-juustu leivale pange kindlasti vähem soola. Puuvilja oma jäi minu jaoks veidikene magusaks. Singi-juustu leib maitses kui tõeline unelm. 
Minu korterikaaslase arvamus leivast: „Leib singi ja suitsujuustuga on nii hea, et korraga mõistsin ma kõiki vanasõnu ja rahvatarkusi, mis leiba ülistavad.“ 


Merili küpsetatud ülimaistvad leivad


Seedekulgla soovitab soojalt: Proovige ja katsetage leivategu!Ükski uus oskus ei jookse mööda külgi maha ning omatehtud on alati parem. Miks mitte jõuluks lauale oma jõululeib. 
Kõik võivad meiega samuti lahkelt oma katsetatud leivaretsepte ja küpsetamisenippe jagada, mida uudishimuga katsetada saaksime.

Seedimiseni!






Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar