kolmapäev, 22. oktoober 2014

Ohh joogipiim, ohh joogipiim, kuidas Sina valmid?

Oleme oma õpingutega jõudnud otsaga lõpuks mikromeierisse, kus hakkame ise erinevaid katsetusi läbi viima ja tooteid valmistama. Meie esimeseks proovikiviks sai toorpiimast 3 %-lise joogipiima valmistamine. Mida, miks ja millal? Kõigest kohe pikemalt...

Esiteks tuleb piim segada ja kaaluda. Kaalumine on vajalik teadmaks koguseid, mis lähevad töötlemisse ning segamine selleks, et proovide tulemused saada võimalikud täpsed.
Piima analüüsisime analüsaatoriga, et teada saada külmumistäppi, mineraalaineid, laktoosi, rasvasisaldust. Värske toorpiim tuli Vorbuse laudast.
Antud toorpiima laktoosi sisaldus oli 4,38 % ning mineraalainetel 0,64 %. Rasvaprotsent oli 3,87 %. 

Analüsaator koostisainete sisalduse määramiseks tooraines/tootes

Analüsaatorist saadud tulemus koore kohta

Esimese töötlemisprotsessina läheb piim separaatorisse. Separaatoris lahutatakse piim kaheks - lõssiks ja kooreks. Toimib see tsentrifugaaljõu abil. Tulemuseks saime lõssi, kus rasvaprotsent oli 0,1 % ning koore, mille rasvasisaldus oli 31,76 %. 

Separaatori kauss

Mikromeierei separaator. Piim valatakse sisse ülevalt (kaussi), masina sees olevad taldrikud jaotavad töötamisel tekkiva tsentsifugaaljõua abil toorpiima kaheks: kooreks ja lõssiks.
Väljuvad need kahest erinevast rennist all osas.


Otsustasime kokku panna 3% piima. Selleks tuleb teha eelnevalt vajalikud arvutused (Pearsoni ruut), et teada saada millises vahekorras lõssi ning koort kokku segada. Väljaarvutatud koore ja lõssi koguse segasime kokku ning seejärel lasime selle läbi homogenisaatori, kus rasvaosakesed lõhustatakse väikesemaks ühesuurusteks osakesteks, et piim oleks ühtlasem ning peale ei tekiks koore kihti. Valmis segatud piima analüsaatoris katsetades ilmnes, et tulemus tuli meil üsna täpne:  3,2 % rasvasisaldus, laktoosi  4,44 % ja mineraalaineid 0,67 %. 
Lisaks määrasime kokku segatul piimal kuivainesisalduse, milleks oli 10,66%. 

Homogenisaator
Kuivaine määramise analüsaator
Antud protsess joogipiima valmistamiseks toimib täpselt samuti ka suurtes tööstustes. Seal eelneb aga ka vastuvõtu protsess ja proovide võtmine, et piima kvaliteeti kvalifitseerida, veenduda selle koostises ja kogustes. 
Suurtes piimatööstustes on kogused lihtsalt kordades suuremad ning samuti ka masinad ja mahutid.
Kuidas piim maitses? Nagu piim ikka maitseb - HEA JA RAMMUS!

Seedimiseni!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar